Tools and things while painting. Boyama sırasıda kullanılan araçlar ve malzemeler :

Brushes

The best brush is made with pig xxx. Long brushes are harder then short brushes.

Fırçalar

En iyi fırçalar, domuz kılından yapılanlardır. Uzun fırçaların kaliteli fırçalara oranla daha sert kılları vardır ve büküldüğünde daha sert yaylanır. Yeni satın alınan bir fırçayı, boyayı kolayca sürecek bir hale gelinceye kadar, önce astar uygulamalarında kullanarak alıştırmalısınız.

Fırça, boyaya kıllarının yarısına gelecek seviyede daldırılmalıdır. Sürülmeden önce kutunun kenarına sıyrılarak boyanın fazlası akıtılmalıdır.

Boyama sırasında mola verilecek ise, fırça boyanın içine daldırılmış olarak bırakılmamalı, kutunun üstüne yatırılmalıdır.

Boya işi bittikten sonra, fırça mutlaka temizlenmelidir. Sentetik boya ( halk dilinde yağlı boya) kullanıldıysa sentetik tiner veya serebentin ile; plastik boya kullanıldıysa su ile temizlenmelidir.

Plastik boya yapıp daha sonra su ile temizlediğimiz fırçayı asarak kurutmak ve yeniden kullanılacağı zaman bir süre su içinde tutmak yararlı olur.

Sentetik boya yaptıktan sonra tiner veya terebentin ile temizlediğimiz fırçayı, yine tiner-bezin karışımı içinde saklamak, fırçanın en iyi şekilde korunması için uygundur. Bu şekilde saklanacak fırça tekrar kullanılacağı zaman iyice kurutulmalıdır.

Boyayı karıştırmak için veya boyanacak yerin tozunu gidermek için boya fırçanızı kullanmayın. Bu işi daha ucuz bir fırça ya da bezle yapın.

Fırçalar ile ilgili bu genel bilgileri verdikten sonra hangi boy fırçanın nerede kullanılacağını belirtmekte fayda var. Fırçalarda ölçü, inç hesabına göredir. 1/2, 1 ve 1 1/2, inç fırçalar kapı ve pencere doğramasında, 2, 3 inçlik fırçalar, geniş yüzeylerin boyanmasında, 4, 5 inçlik fırçalar duvarların boyanmasında kullanılır.

Rulolar

Tavan ve benzeri geniş satıhlarda rulo kullanılabilir. Rulo kullanımı işin süratini arttırabilir. Ancak rulo boyaya daldırıldıktan sonra boya fazlasının uygun rulo tablalarında alınmaması halinde, uygulanması zor bir alet haline gelebilir. Özellikle damlama ve sıçrama sorun yaratabilir.

Çeşitli rulo tipleri vardır:
Plastik boyalar sünger rulo ile, sentetik boyalar moher rulo ile uygulanır. Ayrıca her iki amaca da hitap eden koyun yünü rulolar bulmak mümkündür. Rulolar da fırçalar gibi iş bittikten sonra iyice temizlenip kurutularak kullanım için saklanabilir.

Spatula

Eski boyaların kazınmasında ve yüzeye macun çekilmesinde kullanılır.

Zımpara Kağıdı

Zımpara kağıtları demir ve tahta üzerinde kullanılmak üzere iki çeşittir. 0, 1, 2, 3 ve 4 numara olarak değişik kalınlık ölçülerinde yapılırlar. (0) en incesi, (4) en kalınıdır. 3 ve 4 numara yüzey hazırlamada, 2 numara macun zımparasında, 1 numara astar tatbikatında ve 0 numara boya zımparasında kullanılır. Boyayı ve boya yaparken kullanılacak aletleri kısaca tanıdıktan sonra, şimdi de boya yaparken dikkat edilmesi gereken bazı genel noktalara değinelim.